FC Náměšť nad Oslavou - Vícenice
FC Náměšť nad Oslavou - Vícenice je fotbalový klub nacházející se v kraji Vysočina, okres Třebíč. Tým hraje I.A třídu kraje Vysočina.

Lodivod áčka Petr Kylíšek v rozhovoru pro Jihlavské listy nejen o úspěšné sezóně

Trenér A-týmu mužů v rozhovoru pro Jihlavské listy:

Fotbalisté Náměště nad Oslavou se po letech vrací zpět mezi krajskou elitu. Pod koučem Petrem Kylíškem platí, co sezona to postup o patro výš.

David Kratochvíl

 

Je postup do Krajského přeboru pro klub v novodobém měřítku historickým okamžikem?

Tak bych to nedefinoval. Náměšť hrála nejvyšší krajskou fotbalovou soutěž několik sezon. Bohužel ji neudržela a spadla až do I. B třídy. Hlavní ale je, že se klubu podařilo vrátit podle mého tam, kam patří. Takovéhle vnímání postupu je asi přiléhavější.

 

Čekal jste po uvedení do funkce, že se vám bude na lavičce takhle dařit? Co sezona, to postup…

Poslouchá se to příjemně, to ano. Do Náměště jsem přišel před dvěma lety, kdy jsem skončil na lavičce v Čáslavicích, kde fotbal prakticky skončil. Podařilo se nám tady vytvořit dobře fungující tým, který jsme doplnili o dva tři hráče, všechno si sedlo a teď si užíváme fakt, že jsme zpátky v Krajském přeboru.

 

Nepřipomíná vám aktuální série s Náměští jízdu, kterou jste zažil v Čáslavicích? Tam se také podařilo postoupit dvakrát v řadě...

Hned jsem si na to vzpomněl. Pamatuji si úplně přesně, jak tenkrát před lety spadly Čáslavice do I. B třídy a vedení klubu mě chtělo tehdy ještě jako aktivního hráče angažovat. Rozhodoval jsem se, jestli do toho mám nebo nemám jít. Nakonec jsem šel a dokázali jsme to vytáhnout až do Krajského přeboru v nejkratším možném čase.

 

Co dělat proto, aby Náměšť nezkopírovala osud Čáslavic?

V tomhle je výchozí situace obou klubů naprosto rozdílná. Jen si vezměte velikost Čáslavic a Náměště. Navíc Čáslavice stály a padaly na tom, jak se rozhodne tehdejší majitel. Jestli do klubu bude dál investovat nemalé finanční prostředky a potáhne to sám dál. Jednou přišla chvíle, kdy řekl dost a proto to v Čáslavicích dopadlo tak, jak dopadlo. Pro řadu klubů je tohle zářný příklad. Náměšť už je město, kde má klub odpovídající mládežnickou základnu. Tady to není o jednom člověku, takže že by nás potkal stejný osud jako Čáslavice? Toho se opravdu nebojím.

 

Byl cíl podruhé v řadě zopakovat postup?

Právě, že vůbec. Jasný úkol postoupit jsme od vedení klubu měli jen v I. B třídě, kdy jsme si všichni uvědomovali, že ve městě, jakým je Náměšt, se nemůže hrát jen nejnižší krajská soutěž. Když se cíl podařilo splnit, tak před nás stejný úkol nikdo z vedení nedal. V I. A třídě jsme chtěli hrát slušný fotbal a pohybovat se v tabulce nahoře. Na začátku podzimní části jsme museli řešit post brankáře. Když nemáte gólmana, tak nemůžete uspět. Nakonec se to, že jsme to dokázali vyřešit, ukázalo jako základ celého našeho úspěchu.

 

Po podzimu jste na čelo ztráceli tři body…

Máte pravdu. Po podzimu jsme se s klukama v kabině bavili o tom, že bychom mohli, ale bylo to jen v teoretické rovině. Zlom ale nastal pět kol před koncem, kdy jsme vedli tabulku o pět bodů. Tam jsme si řekli, že bychom to zkusit mohli. Nakonec jsme to dotáhli.

 

Neublížilo vám, že jste možnost postupu měli v hlavách?

Přesně, jak říkáte. Ve chvíli, kdy jsme začali mluvit o postupu, že bychom to zkusili, tak nám to paradoxně strašně ublížilo, protože následná odpovědnost nám svázala nohy. Proto jsme postupně prohráli na Vrchovině i doma s Moravcem. Rozdali jsme si v posledním kole se Žďárem, který také mohl postoupit. Přímý souboj jsme ale zvládli.

 

Jaké budou cíle v Krajském přeboru?

Upřímně si myslím, že na postup do divize nemáme. Hlavní bude nesestoupit, a když budeme v tabulce v lepším středu, pak budu jako trenér velmi spokojený.

 

Mezi fotbalovou veřejností začínají sílit hlasy, že I. A třída má momentálně vyšší kvalitu, než kraj. Co vy na to?

Vím, že se to říká, taky jsem to totiž slyšel, ale osobně tomu moc nevěřím. Mančafty, které v kraji hrály na chvostu tabulky, tak v porovnání s a-třídní špičkou velký rozdíl není. Když se ale v kraji podíváte na špičku, kde hrály Bystřice, Humpolec nebo Chotěboř, tak tam už kvalita znatelná je a jsou tím pádem i mnohem lepší, než týmy v I. A třídě.

 

Budete sahat do stávajícího kádru nebo počkáte na vývoj situace?

Mančaft si myslím, že kvalitní a široký máme dost. V tomhle ohledu žádné velké extra změny nečekejte.

 

Aktivní hráčskou kariéru jste před lety ukončil ze zdravotních důvodů. Když jste dostal trenérské laso z Náměště, tak vaše bilance s týmem je fenomenální, co sezona, to postup...

Když to vezmu trochu odlehčeně, tak za šest sezon jsem čtyřikrát postoupil a dvakrát spadl. Teď ale vážně. Je to hrozně příjemné mít v klubu tuhle bilanci. Těší mě to.

 

Jak moc je důležité pro vás jako pro trenéra, když to v klubu šlape?

Je to naprosto zásadní. Vrátím se ještě v tomhle ohledu k Čáslavicím. Když jsme sestoupili z Krajského přeboru, tak to ještě tak špatné nebylo. Kádr se, tak nějak podařilo udržet. Po dalším sestupu už ale majitel věděl, že do toho dál investovat svoje prostředky nebude, tak už to bylo veliké trápení. Vzpomínám, jak jsme kolikrát jeli k zápasu v deseti lidech a vůbec složit sestavu na zápas byl neskutečný problém. S trenérstvím už to nemělo nic společného.

 

V Náměšti to ale šlape…

V kádru mám 18 až 20 hráčů. Řeknu jen příklad. Když hrajeme v sobotu o půl páté odpoledne zápas a hodinu a půl před začátkem mám v kabině kompletní kádr, tak pak se můžeme bavit o tom, že trenér v tomhle týmu k něčemu je a taky, že to toho trenéra úplně jinak baví.

 

Máte nějaké osobní trenérské ambice?

Mám celkem náročnou práci, takže vyloženě trenérské ambice žádné nemám. Stačí mi to na této úrovni – Krajský přebor, Divize.